Fikir

Kıyamet Kuramı

Yazar İ.K

Katastrofizm 18 ve 19. yüzyıllarda Fransız anatomist George Cuvier tarafından ileri sürülen bir kuramdır.

Gerçekte ismi Katastrofizm olsada Kıyamet kuramıda olarak anılan bu teoride:Tabakalar arasındaki her bir geçişte  zamana bağlı olarak sel felaketleri,kuraklık gibi bir dizi doğal felaketlerle o dönemde yaşayan türlerin çoğunun ortadan kalktığı görüşünü savunur.

Ve bu yok oluşla beraber jeolojik devirlerin orataya çıktığı ve her doğal yıkımla beraber yeni türlerin de ortaya çıktığı belirtilir.

Her bir doğal yıkım dünyayı palezoik,mezozoik,senozoik gibi devirlere ayırmıştır.

Ortaya atılan bu görüş tekâmul kuramıda denilen evrim ile birlikte anılabilmektedir. Evrimin bir bölümünü oluşturan “güçlü olanlar hayatta kalır zayıf olanlar ise yok olur” görüşüne kanıt olarak sunulabilmektedir.

Ancak bu kurama göre canlıların ölerek yerine başkalarının gelmesini çok uzun zaman dilimlerinde incelemek yerine kısa zaman dilimlerine bakarakta gözlemleyebiliriz.

Örneğin mevsimleri ele alalım.Her kış mevsiminde yeryüzündeki birçok canlı ölmektedir. Bahar mevsiminde ise o tür yok olmayıp yerine yeni canlılar gelerek neslin devamı sağlanıp türün tamamen ortadan kalması engellenmektedir.

Katastrofizmdeki gibi bir dizi doğal afetle veya herhangi bir felaketle türün tamamı ortadan kalkmasa bile kış mevsiminde türün tüm fertleri ölüp baharda yeniden dirilebilmektedir.Akla ilk gelen örneklerden biri ise sinek taifesidir.

Kış aylarında ortadan birden kaybolan ve bahar mevsiminde adeta birden dirilerek karşımıza çıkan bu küçük canlılar onların doğal afeti denebilecek kış mevsiminden nasıl sağ çıktıkları insanın merakını celbedebilmektedir.

“En mükemmel yapıda ve aklı sebebiyle en donanımlı canlı kabul edilebilen insan türü bile belli tecrübelerin ve öğrenimlerinin sonucunda zorlukların üstesinden gelebilmekte iken nasıl olurda bu küçük ve şuursuz canlılar bu felaketten nesiller boyu üstesinden gelerek nesilleri devam ettirebilmişler?”sorusunu biz şuur sahiplerinin aklına getirmektedir.

Sorunun cevabını bulmak dileğiyle…

 

 

Yazar Hakkında

İ.K

Yorum yap