ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM

17.04.2019
1.111
A+
A-
SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM

TÜR: AİLE, DRAM, YAŞAM MÜCADELESİ

YAZAR: CENGİZ AYTMATOV

selvi boylum al yazmalım cengiz aytmatov ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Aytmatov 12 Aralık 1928 tarihinde Kırgızistan’ın başkenti Frunze’de doğdu. İlkokul ve ortaokul eğitimini köyünde görmüş ve daha sonraki eğitimi için bölge okuluna devam etmiştir. On beş yaşlarındayken köyünün kolhozunda sekreter olarak çalışmaya başlar. İlk hikaye denemelerine burada başlamıştır. Yaşamı boyunca birçok hikaye ve romana imza atmıştır. 10 Haziran 2008 tarihinde Almanya’nın Nürnberg şehrinde hayata gözlerini yummuştur.

ÇEVİRMEN: MEHMET ÖZGÜL

NORA KİTAP YAYINLARI, İSTANBUL, 142 SAYFA

ESER İNCELENMESİ:

-ANLATICI

Roman, İkinci Dünya Savaşı sonrası, Kırgız Dünyasını anlatmaktadır. Savaştan sonra hayat yeniden başlamış, insanlar yıllardan beri ihmal ettikleri günlük meşgalelerine dönmüşlerdir.

Her şeyin başı ve sonu olan Asel, diğer kahramanlarımız, İlyas, Baytemir, Gazeteci gibi konuşan kahraman değil, anlatılan kişi durumundadır. Filmde ise kişiler kendilerini konuşmuş, bu arada yazar adına anlatıcılık yapan gazeteci de özelliğini kaybetmiştir.

 

-ZAMAN

İkinci Dünya Savaşı sonrası 7-8 yılı kapsayan bir dönem olarak karşımıza çıkıyor.

-MEKAN

Kırgızistan’ın farklı yakın bölgelerinde olaylar geçmektedir.

Tien-Shan köyleri.

Tien-Shan dağları.

Pamirler.

Isık-Göl yanındaki ulaştırma merkezi.

 

-ÖZET

İlyas, Tien-Shan dağlarında kamyon şoförlüğü yapan bir gençtir. Askerden sonra iş arayışına geçmiş ve bu işi ona asker arkadaşı Alibek bulmuştur. Şoförlüğü çok seven İlyas kendisine verilen kamyona çocuğu gibi bakmaya başlamış ve onunla bir bağ kurmuştur.

Düz şehir yollarında güzel kamyonuyla yük taşımakla memnunken İlyas’ı hiç bilmediği kırsal, dar ve bozuk yollu köylere taşıma yapmak üzere görevlendirirler. İlyas bu durumdan hiç memnun olmaz. Ama işi bu olduğu için çok da itiraz hakkı olmaz ve ister istemez yola koyulur. Yola koyulmuşken daha köye varamadan bir çamura saplanır. Kamyonu çıkartmaya çalışsa da hemen başaramaz ve kamyonun altına girerek çabasına devam eder.

Tam o sırada kamyonun altındayken kamyonun yanında bir köy ayakkabılı birisi belirir. Gideceği yere kadar bırakmasını isteyecek bir yaşlı nineymiş gibi düşünür İlyas. Hayatının dönüp noktası olacağı kişiyi bilmeden. Nine zannettiği çizmelerin sahibinin genç güzel alımlı bir genç kız olduğunu görünce, düşündüğü her şeyi bir kenara bırakıp onun gönlünü almaya çalışır. Zorla gönlünü edip arabaya aldığı kızı, anasının azarları arasında evlerinin yakınına kadar götürür.

Taşıma işi bitip merkeze dönen İlyas’ın aklında köylü güzeli kalmıştır. Ve gitmeyi istemediği köy yoluna artıp hep gidebilmek için fırsat kollamaktadır. Bu değişim iş arkadaşları arasında da farkedilmiştir. Ama İlyas’ı köy yolundan alıp eski düzenine geri vermişlerdir. İlyas en azından köylü güzeli Asel’e artık gelemeyeceğini haber etmek için işten kaçıp köy yolunu tutmuştur. Asel’i hiç tanımadığı, istemediği bir adamla evlendirmeye çalışıyorlardır. Asel de gönlünü İlyas’a kaptırdığı için ikisi bir olur ve kaçmaya karar verirler. Uzun yolculuk öyle başlar.

Alibek evini genç çifte açar ve orada yaşamaya başlarlar. Samet isminde çocukları olur. Yoğun işine rağmen evini ihmal etmez İlyas.

Soğuk bir gecede İlyas, Tien-Shan’ı tırmanırken, yolda kalmış bir arabaya rastlar. Arabadan iner, yanlarına gider. İçlerinden biri kendisini en yakın benzin istasyonuna kadar götürmesini ister. İlyas, nereden geldiğini kendisinin de anlayamadığı bir cesaretle çekme halatları varsa kendilerinin çekebileceğini söyler. Herkes şaşırmıştır ama aslında başka çareleri de yoktur. Zor da olsa yola koyulurlar. Onların bu halini kavga kaşağısı Cantay da görür. Çarpışacak kadar birbirlerine yakın geçerler. Sonunda istasyona gelmeyi başarırlar. İlyas bitkin bir haldedir ama kendine olan güveni bir kat daha artmıştır.

Acil taşınması gereken mallar artmıştır ama zaman ve imkan kısıtlıdır. İlyas daha evvel yapmış olduğu römork taşıma işini öne sürerek bu tehlikeli işe girişir. Tien-Shan’a tırmanmaya başladığında her şey yolundadır. Fakat yol uzadıkça römork kendini hissettirmeye başlar. Dik bir yolda motor daha fazla dayanamaz ve geri geri kaymaya başlar. Sonunda bir çukura saplanır. İlyas telaşlanmış, ne yapacağını bilemez hale gelmiştir. Korkunç bir panik yaşamaktadır. Yaptığı işin anlamsızlığını bile bile römorku orada bırakır ve gider. Eve geldiğinde berbat bir haldedir. Asel’e sinirlenir. Bütün hırsını ondan almaya kalkar.

İlyas iyi bir şey yapmak istemiş, fakat özel hayatı dahil her şey birbirine karışmıştır. Hayatları artık geriye doğru saymaya başlamış, sıkıntılar, aile içi huzursuzluklar baş göstermiştir.

Kendini kurtarmak yerine alkole sığınan İlyas bir meyhanede Kadiça’ya rastlar. O geceden itibaren yasak bir ilişki başlar. İlyas kendi sonunu hazırlamıştır. İlyas’taki soğukluğu ve değişikliği fark eden Asel, başlangıçta buna bir sebep bulamamış, ama rahatsız olmaya başlamıştır.

Asel tüm gerçeği ilerleyen zamanda Kadiça’dan öğrenir. Ve yapacak bir şey kalmadığından çocuğunu da alır ve yaşadığı yeri terkeder. İlyas kafasını toplayıp Asel’e döndüyse de onu bulamaz ve dünyası iyice yıkılır.

Asel’i ve çocuğunu tamamen kaybettiğini düşünen İlyas, Kadiça ile başka bir yerde başka bir hayata başlar. Bir süre bu yeni yaşamlarında yaşamaya çalışsalar da çok devam edemezler ve İlyas ayrılmak istediğini söyler ve ayrılırlar.

Eski yaşamına işine dönmeye çalışan İlyas geçmişini hatırına getirir ve alkol alarak sarhoş olur. O halde araç kullanmaya kalkar ve kaza geçirir. Basit bir kazadır ama İlyas kendinden geçmiştir. İlyas’ı, Baytemir isimli yol bakım ustası bulur. İlyas kendine geldiğinde bu adamı tanır. Bu adam İlyas’ın daha evvel Tien-Shan’ı tırmanırken, yolda kalan ve yardım ettiği kişidir. Baytemir, İlyas’ı o halde bırakmaz ve evine dinlenmesi için götürür. Evde hiç beklemediği bir kişiyle karşılaşır İlyas. Gelen misafiri görmesiyle elindeki odunları düşüren kişi Asel’dir. Baytemir olaylardan habersiz gibi gözükse de her şeyin farkındadır. Oğlu Samet’i de görünce hasreti iyice kabarır İlyas’ın. O gece orada kalır İlyas ama evde ne kendisinin ne Baytemir’in ne de Asel’in gözüne uyku girmemiştir.

Sabah hemen oradan ayrılır ama çocuğun ona gösterdiği yakınlık İlyas’ın tekrar geri dönmesine sebebiyet verecektir. Çocuğu bahane ederekten sürekli çocukla görüşmeye gelir arkadaşlarıyla tanışır bazen de kamyonuna alarak Samet’i gezintiye çıkarır. Asel ile denk gelince gel kaçalım eski günlere dönelim dese de Asel yanaşmaz. Baytemir ise her şeyin farkındadır ama kararı kendileri versin diye hiç kendini belli etmez.

Sonra olaylar benzer şekilde işler. Her şey İlyas, Asel, Baytemir ve Samet arasında olan bir duruma döner. İlyas her şeye rağmen Asel’i ve Samet’i ister ama Asel’in tercihi Baytemir’in yanında kalmak olur. Elveda Asel! Elveda al yazmalım, selvi boylum! Elveda sevgilim, aşkım! Mutlu olman dileğiyle!..

selvi boylum al yazmalım cengiz aytmatov ile ilgili görsel sonucu

-KARAKTERLER

İlyas:

Romanda anlatıcılardan biridir (Gazeteci ve Baytemir diğer anlatıcılar). İlyas esmer, uzun boylu, elleri kocaman ve kalıplı bir insandır. Askerliğini yapmış askere liseyi de bitirmiştir. Kamyon nakliyat işleriyle uğraşmaktadır. Uğraştığı iş gereğiyle dayanıklı, güçlü olması gerekmektedir. Sabırsızlığı çok fazladır. Bu sebepten işinin ters gitmesinin başlıca sebebi bu olarak karşımıza çıkıyor.

Askerden gelince kooperatifler aracılığıyla kurulan taşıma merkezinde işe başlar. Bu merkez farklı şehirlerden gelen insanların toplandığı bir yerdir.

İlyas, kendisine çatılmadığı sürece kimseyle yüz göz olmayan biridir. Fiziksel güç olarak mesleğine uygun biri olduğu gözükmekte ancak ruhen öyle olmadığı aşikar.

Yetimler yurdunda büyümüş. Bunun verdiği tecrübeyle kendi sıkıntısını çözme hususunda çalışmaya alışık. Başarısızlığı hazmedemediği de yer yer görülüyor.

Kararsız bir insan olarak karşımıza çıkmaktadır. İstediği her şeye ulaşma çabası onu huzursuzlandırıyor.

İşini çok seviyor. Kamyonuyla sıkı bir bağ kurmuştur.

Asel:

Asel köylü bir kızdır. Köyde annesi ve kardeşiyle birlikte yaşamakta, kendi yaşamlarını sürdürmektedir. Köy şartlarına uygun derece hayalleri ve istekleri vardır. Ailesi tarafından tanımadığı kişiyle evlendirilecek olduğunda bile buna karışma hakkı yoktur.

Köyün genç ve güzel bir kızıdır Asel. İncecik, alımlı, çatık kaşlı ve bunların yanı sıra güçlü, kuvvetli ayrıca da becerikli bir köylü kızıdır.

Evlerine Asel’i istemeye sürekli birileri gelir. Asel’i kendisinden yaşça hayli büyük akrabasıyla evlendirecek olurlar. Köyde yaşadığı için geleneklere uymalıdır, buna ses çıkarmaya hakkı yoktur.

Asel ailesine, annesine çok bağlı olmasına rağmen İlyas’a gönlünü kaptırınca işlerin değiştiği gözükmektedir. Asel daha evvel olmadığı bir hale bürünmüştür İlyas’ı sürekli görmek istemektedir. Ama başka biriyle evlenecek olması aralarındaki şeyin başlamadan bitmesine karar verirler İlyas ile. Ama İlyas dayanamaz sonradan geri gelir Asel de hiç itiraz etmez ve onunla birlikte kaçar.

Yeni yuvalarına yerleşirler ama sıkılacağını düşündüğü için Asel çalışmak isteyecektir. Ama hamile olduğunu öğrenmesiyle bu isteği kalmayacaktır. Çocukları dünyaya gelir ve çok mutlu bir çift olurlar.

Asel sevgisini ne eşinden ne de çocuğundan eksik etmemiştir. Kocasına olan sevgisinden her gece geç saatlere kadar onun yolunu gözlemiştir. İlyas’ın zaman içindeki değişimi ailesini boşlaması, huzursuz hali Asel’in dikkatini çekmiştir. Bu olaylar böyle iyice devam edince Asel sorup soruşturup İlyas’ın kendisini aldattığını öğrenir. Her şeye hazırlıklıdır, gücü yerindedir. Çocuğunu alır ve evini terk eder.

Evi terk ettikten sonra yolda bunları bir araç alır ve oradakilerle tanışır. Hayatı tekrardan burada değişecektir. Baytemir isimli bir usta bunlara evini açar ve misafir eder. Ve zamanla bağları artar ve karı-koca gibi yaşamaya başlarlar. Asel’in çocuğuna babalık yapar. Asel güvende ve tekrardan huzurludur.

İlyas’ın tekrar gelmesi kalp çarpıntısı yapsa da geçmişi unutmaz ve kendisine sahip çıkan Baytemir’in yanında kalmayı tercih eder.

Baytemir:

Bir diğer anlatıcı olarak karşımıza çıkar. 40 yaşlarında, yol bakım ustasıdır. Baytemir’e ilk kez İlyas rastlar. Baytemirgilin araba yolda kalmıştır ve İlyas onları çekerek kurtarır.

Sakin görünümlü, çevresine saygılı biridir. Hayat zorluğunun üstüne geldiği yüzünden okunmaktadır.

Baytemir ile sonraki karşılaşmamız Asel’in evden kaçtıktan sonra tesadüfen onların kamyonuna binmesiyle olur. Asel’in gidecek yeri olmadığını anlayan Baytemir onları bırakmaz ve kendi evinde bir süre ağırlayacağını söyler. Burada da Baytemir’in sahiplenici bir karakter olduğunu anlıyoruz.

Baytemir, savaştan önce okulda tanıştığı ve aşık olduğu bir kızla evlenir. Çok mutlu olurlar. İki de çocukları vardır. Evleri Tien-Shan’ların eteklerindedir. Gün gelir savaş çıkar. Ayrılmak zorunda kalırlar. Savaşta sıkıntılı günler geçirir. Karısıyla sık sık mektuplaşırlar. Sonraları mektuplar kesilir. O bunun savaş şartlarından kaynaklandığını düşünür. Karşılaştığı sıkıntıları karısı ve çocuklarını düşünerek, onlardan güç alarak atlatır. Tezkeresini alınca eski eşyalarını satıp aldığı hediyelerle evinin yolunu tutar. Ama evi ortalıkta yoktur. Evine çığ düşmüş, karısı ve çocukları ölmüştür. Bu onu yıkar. Önceleri çok bocalar ama hayat her şeye rağmen devam edecektir. Kendini toparlar. İşine dört elle sarılır. Ve zaman onu ezik ama güçlü bir insan yapar.

Sonradan Asel ile tanışır ve onlara sahip olur. Hayata yeniden tutunmuştur. Asel’i ve oğlu Samet’i çok sever. Zamanla Asel’in de onu seveceğine inanır.

Bir gün evlerinin yakınında bir kaza olur ve kaza yapan kişi İlyastır. Onu alır evine getirir. Evde Asel onu görünce şok olur. Baytemir her şeyin farkındadır ama hiç belli etmez.

İlyas’ın Asel’e ve Samet’e yaklaşmasına karşın Asel, Baytemir’i seçer. Baytemir kazanır. Yuvasını korur.

Alibek:

İlyas’ın dostudur. Arkadaş canlısı, dostunu düşünen bir tip olarak karşımıza çıkmaktadır. İşinde yükselmiş ve usta başı olmuştur. İlyas’a da işini o bulmuştur.

İlyas ile Asel kaçıp evlendiğinde evini veren kişidir. Onlara hem maddi hem de manevi desteğini eksik etmemiştir.

İlyas’ın dağdaki römork meselesi yüzünden aralarına soğukluk girer. Daha sonradan İlyas Alibek’e yakınlık göstermeye kalksa da Alibek buna pek yanaşmaz.

Kadiça:

İlyas’a düşkün bir kadın olarak karşımıza çıkıyor. Hırçın ve kendisinden emin bir yapısı vardır.

Taşıma merkezinde çalışmaktadır. Kamyonların sevk işine bakmaktadır. İlyas ile arası çok iyidir. İlyas’a yaranmak için dediği her şeyi yapacaktır.

İlyas’ın işlerinin ters gitmesi sonucu günün sonunda Kadiça’ya sığınmaya başlamıştır. Bir süre böyle devam ettikçe Asel durumdan şüphelenmiş ve Kadiça’yı bulmuştur. Kadiçadan her şeyi öğrenince evini, İlyas’ı terk etme kararı alı ve terk eder.

İlyas tek başına kalınca Kadiça ile birlikte yaşadıkları yerden göçerler. Yeni bir yerde yeni işleriyle çalışmaya başlarlar.

Ama bir süre sonra Kadiça ile olamayan İlyas, onu da terk edecektir.

Cantay:

Kötü niyetli bir kişi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kavgacı, sevimsiz biri olaraktan bize aktarılır.

İlyas ile birbirlerini hiç sevmezler. İlyas’ı kızdırmak, yanlışa saptırmak adına işlere kalkışır.

Kadiça’ya ufaktan bir ilgisi vardır. Bunu İlyas’a karşı da yapıyor olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.