ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Parçalı Bulutlu

DÜNYANIN YENİ YEDİ HARİKASI

01.05.2019
1.246
A+
A-

2007 yılında 100 milyondan fazla kişinin katılımıyla yapılan oylama sonucunda dünyanın yeni yedi harikasını kısa açıklamalarıyla birlikte siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

DÜNYANIN YENİ YEDİ HARİKASI

2000 yılında bir İsviçre vakfı, Dünyanın Yeni Yedi Harikası’nı belirlemek için bir kampanya başlattı. Yeni yedi harikanın belirlenebilmesi için dünya çapında bir oylama başlatıldı.Ve 100 milyondan fazla oy internet yoluyla veya kısa mesaj ile kullanılarak dünyanın yeni yedi harikası belirlenmiş oldu.2007 yılında açıklanan sonuçlar insanların çoğu tarafından büyük alkış almasına rağmen sonuçlardan pekte hoşnut kalmayan kesimlerde olmuştur.Örneğin listeye giremeyen Antik Yunan’ın Akropolis’i yeni yedi harikanın Yunanlıları pekte hoşnut edemediği söylenilebilir.Bakalım siz değerli okuyucularımız yeni listeyi onaylayacakmısınız?

1.Çin Seddi

GREAT WALL OF CHINE

Listemizin ilk sırasınde büyük çin seddi bulunmaktadır.Dünyanın en büyük yapılarından biri olan Çin Seddi genişliği yaklaşık olarak 8,850 km ve uzunluğu 21,200 km olan devasa yapısı ile kendisini göremeye gelen ziyaretçilerini büyülemektedir.

Çin’in kuzeybatı boyunca uzanan bu yapı dünyanın en uzun savunma duvarı olma özelliğini taşımaktadır.Çin’in savaşan beylikleri döneminde yapının temelini yirmiden fazla ayrı ayrı krallıklar atmışır.

Ve yapımının 2000 yıldan fazla sürdüğüde ortaya atılan görüşler arasındadır.Çin’in ilk imparatoru Qin Shi Huang topraklarını boyfan boya aşılmaz bir savunma hattıyla kapatmaya karar verdi ve bu devasa inşaata girişmekteki amacı konusunda farklı görüşler olsada ülkesini sınırlarını kuzeyden Moğol ve Türk boylarına karşı savunmak yapının yapılmasında başlıca amaçlarından biri olmaktadır.

2.Chichén Itzá

Chichén Itzá piramidi

Listemizin 2. sırasında Meksika’nın Yucatan eyaletinde bulunan Chichen Itzá piramidi bulunmaktadır.Ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Chichén Itzá bir maya kızılderili halkı olan itzá maya halkının yaşamış olduğu şehirdir.Bu alan arkeolojik sit alanı olmakla beraber yılda 2 milyondan fazla turistin ilgisini çekerek ülkesine büyük ölçüde turizm geliri sağlamaktadır.

Tarihi MS 750-900 yıllarına dayansada en son halini MS 900 yılında almıştır.Büyüleyici mimarisiyle kendisini görenleri etkileyen Chichén itzá içinde bulunan zaman tapınakları sayesinde maya astronomik takviminin anlaşılmasını sağlamaktadır.

3.Petra

Petra Antik Kenti

Listemizin 3. sırasında Petra Antik kenti bulunmaktadır.Ortadoğunun önemli tarihi ülkelerinden biri olan Ürdün’de bulunan Petra geçmişi ve arkeolojik özellikleri bakımından önemiyle dikkat çeken bir antik kenttir.

Lut gölü ve Akabe körfezi arasında bulunan Wadi Musa bölgesine yerleştirilmiş olan kent yaklaşın olarak 100 kilometrekarelik bir alanda yer almaktadır.

Yunanca taş anlamına gelen Petra kadim uygarlıkların izlerini taşıyarak birçok ziyaretçinin ilgisini çekmeyi başarmaktadır.Keşfini İsviçreli gezgin Johann Burckhard tarafından 1812 yılında yapılmıştır.

Gizli yollar ve saklı kayalar oyularak inşa edilmiş olan kent tiyatro tapınak ve evlerin aralarında olduğu çeşitli yapılardan oluşmaktadır.Ayrıca rengi nedeniyle Rose city adı ile de anılabilmektedir.

4.Machu Picchu

Machu Picchu Antik kenti

Listemizin 4. sırasında kadim kavimlerden biri olan İnkalar’ın antik şehri olan Machu Picchu bulunmaktadır.İnka hükümdarı Pachacutec Yapanqui tarafından 1450 yıllarında inşa edilmiştir.

Bu tarihten yüz yıl sonra terk edilen şehrin boşaltılmasının sebebinin oraya gelen seyyahların getirdiği çiçek hastalığı olduğu düşünülmektedir.

Kentin adı Quechua dilinde ‘yaşlı zirve’ anlamına gelir.Çevresinin sık ormanlarla kaplı olmasından dolayı yüzyıllarca saklı kalmayı başarmıştır.

1911 yılında Amerikalı tarihçi ve kaşif Hiram Binghan oraya yaptığı bir seyahat sırasında tanıştığı bir çifçi sayesinde Machu Picchu’yu keşfetmiştir.

5.Kurtarıcı İsa Heykeli

Christ the Redeemar

Listemizin 5. sırasında Brezilyanın Rio de Janeiro kentinde bulunan Kurtarıcı İsa Heykeli yer almaktadır.Corcovada Dağı üzerinde yer alan heykel şehrin en önemli sembollerinden biri olmaktadır.

Brezilyanın kuruluşunun 100. yılı şerefine 1922’de başlatılmış 12 ekim 1931 tarihinde tamamlanmıştır.Toplam ağırlığı 635 ton olan heykel 30 metre yüksekliğinde ve açılmış kolları ile 28 metre genişliğindedir.Yılda 1 milyondan fazla turist heykeli görmeye gelmektedir.

6.Colesseum(Kolezyum)

Colesseum

Listemizin 6. sırasında orjinal adı Flavionus Amfitiyatro olan Kolezyum 2000 yıllık geçmişi ile Roma kentinin ebediliğinin sembollerinden biri olmaktadır.

M.Ö 72-80 arası mahkum ve köleler tarafından inşa edilen Kolezyum inşaatında beton kullanılarak yapılmıştır.İşin ilginç tarafı ise 2000 yıl önce kullanılan betonu insanlar daha sonra yeniden ancak 1911 yıllarınde keşfetmiş olmasıdır.50.000 izleyici kapasitesine sahip olan tiyatro taştan sıralarda seyircilerin sosyal statüye göre oturtularak kullanılmıştur.

İçinde ayrıca gemi savaşları yapılabilmesi için kanallarla su taşınarak göl haline getirilebilip ve sular tekrar çekilerek gladyatör ve hayvan dövüşleri yapılabilmektedir.

7.Taj Mahal

Taj Mahal

Listemizin son sırasında ise dünyanın efsanevi aşk hikayelerinden birine sahip olan Hindistanın Agra kentindeki Taj Mahal bulunmaktadır.

Dönemin hükümdarı Şah Cihan tarafından çok sevdiği eşi Mümtaz Mahal’in ölümünden sonra inşa ettirdiği Taj mahal dünyanın en çok emek ve para harcanan sayılı yapıtlarından biri olmaktadır.

Ayrıca Taç Mahal’in kubbesi Mimar Sinan’ın öğrencileri tarafından yapılmış olup Camii de Türk hattatlarınında imzası bulunmaktadır.

Gün içerisinde on binlerce ziyaretçisi olan Taç Mahal’in Agra yerlileri tarafından Camiye ilgi yabancılara göre daha fazladır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.