ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Parçalı Bulutlu

ÇELEBİ MEHMED

23.02.2019
977
A+
A-
ÇELEBİ MEHMED

Babası:Yıldırım Bayezıt

Annesi:Devlet Hatun

Doğumu:1389

Tahta çıkışı:1413

Vefatı:1421

Ben, şehit Hünkar Murad Hüdavendigar’ın torunu ve Niğbolu kahramanı Yıldırım Bayezid Hanın oğlu Sultan I. Mehmed Çelebi’yim.

1389 yılında Bursa’da doğmuşum. Annem Germiyan Beyi Süleyman Şahın kızı Devlet Hatundur. Babam savaştan savaşa koştuğu için biz çocukların ögrenimiyle annem ilgilenirdi. Devrin önemli âlimlerinden dersler alırdık. Sofu Bayezit ve Mehmed Cezeri benim çok değer verdigim hocalarım oldu.

Biraz daha büyüyünce spor yapmaya başladım. En çok da güreşi severim. Güreşirken kimse karşımda duramaz, en güçlü pehlivanlarm bile sırtını yere getirirdim. Bu yüzden bana “Çelebi Pehlivan’ da derler. İyi ok atar, en kuvvetli yay kirişlerini bile kolayca çekerim.

Çocukluk ve ilk gençlik yıllarım Bursa’da geçti. Orada, bir Bey oğlu olmak için gerekli görgü ve bilgiyi aldım. Sonra beni devlet idaresini ögrenmem için Amasya’ya sancak beyi olarak gönderdiler. Babam beni oraya gönderirken,“Ogul!” dedi. “iyi bir pehlivan oldugun kadar, iyi de bir yönetici ol. Adaletten ayrılma, kimsenin hakkım yeme ve kalbini kırma. Dualarımız seninle olsun.”

Amasya’yı çok sevdim. Oraya gitmek benim görgü ve bilgimi daha da arttırdı. Ayrıca bilim adamları ile bir araya gelmek için de büyük bir fırsat yakalamıştım. Onlarla sık sık toplantılar yapıyor ve yeni şeyler öğrenmeye çalışıyordum.

Mogol Imparatoru Timur’la yaptığı savaşta yenilen babam Yıldırım Bayezid 1403 yılında ölünce, biz kardeşler arasında önemli bir taht kavgası başladı. Yıllarca süren bu mücadele dönemine Fetret Devri denir. Devletimiz bu on bir yıllık dönemde çok zor günler geçirdi.(1402-1412)

Aydınoğulları, Menteşoğulları ve Germiyanogulları benden yanaydılar ve Osmanlı tatına benim oturmamı istiyorlardı. Onlarla anlaşmalar yaptım. Yaptığım bu anlaşmalarla kardeşlerime karşı güç kazandım.

Anadolu’da pek çok Türk beyligi vardı ve ayrı ayrı yerlerde hüküm sürüyorlardı. Oysa ben Osmanlı ülkesini tek bir bayrak altında toplamaktan yanaydım ve elbette bu devlete tek bir kişi hükmedecekti.O da ben olmalıydım.

Bu kararımın ardından padişahlığı kendilerine hak gören kardeşlerimle mücadeleye giriştim. Bu mücadelelerden galip çıktım. Arkamdaki beyliklerden de kuvvet almışken, hemen Edirne’ye gidip kendi padişahlığımı ilan ettim (1413). Padişah olabilmek için yaptığım yirmi dört savaşta tam kırk yara almıştım. Bu savaşlar ve güç gösterileri beni çok yormuştu. Ama saldırılardan kaçmak da bana göre değildi.Benim padişahlığım ya da kardeşlerimı yenmış olmam, her şeyin halloldugu anlamına gelmiyordu. Asıl iş bundan sonra ideallerin“ gerçekleştirmekteydi. Osmanlı’yı tek bir bayrak altında toplayabilmek için padişahlıgımı kabul etmeyen Anadolu beylikleriyle mücadeleye giriştim.İlk iş olarak Karamanoğlu’nun elinde bulunan Akşehir, Beyşehir ve Seydişehir’i aldım. Beyliğin ordusunu dağıttım. Sonra da Konya’yı kuşattım. Karamanoğlu hemen bize barış teklif edince kabul ettim ve bu beyliği korumam altına aldım. Artık benim padişah oluşum bütün beyliklerce tanınır olmuştu. Bu arada Eflak Prensi Mirçe, Osmanlı Devleti’ne vergi vermek istemediğini bildirdi. Oysa yapılan antlaşmalara göre, bu vergi bizim hakkımızdı.1416’da yaptıgımız savaşla, Eflak Prensini Yer Köyü yakınlarında yendim. Daha sonrada Macaristan seferine çıktım.1418 yılında Samsun ve civarını aldım. Çandaroğullarından, Tosya, Çankırı ve Kalecik’i fethettim. 1419 tarihinde Simavna Kadısı oglu Bedrettin bize isyan etti. Kardeşim Musa Çelebi tarafından Kazaskerliğe getirilen Bedrettin’i izmit’e sürmekten başka çare bulamamıştım.

Çünkü beni tahttan indirmek için her yola başvuruyor, Anadolu beylerini kışkırtıyordu. Bir süre Izmit’te kalan Simavna Kadısı bir yolunu bulup oradan kaçmış ve hemen Rumeli’ne gitmiş. Deli orman taraflarında yine benim aleyhimde çalıştığını öğrenince hemen Sadrazam Bayezid Paşayı üzerine yolladım. Kısa sürede yakalanan Bedrettin, yapılan mahkemece cezalandırıldı.

Kardeşlerimden Mustafa Çelebi, Ankara Savaşı sırasında, babamla birlikte Timur’a karşı savaşmıştı. Timur’a esir düştükten sonra da bir süre ortalıkta görünmedi. Esaretten kurtulunca Istanbul’a gidip saklanmış ama İmparatorun adamları tarafından yakalanmış. Bizans İmparatoru bir süre misafir ettikten sonra, yanına küçük bir askeri birlik verip onu Rumeli’ne göndermiş. Bize düşman olan bazı Anadolu beyliklerinden de yardım alınca Teselya ve Selanik civarında bir ayaklanma başlattı.

Mustafa Çelebi gittikçe güçleniyor ve isyan günden güne büyüyordu. Birkaç kez yanına adamlarımı gönderip barış teklif ettim ama o beni dinlemedi bile. Sonunda üzerine bir ordu gönderip isyanı bastırdım.

Kardeşim yine gidip Bizans’a sığınmıştı. Ben de hemen İmparator’a bir mektup gönderdim; “İsyankar kardeşim Mustafa Çelebi’yi tekrar üzerime gönderirseniz, büyük bir orduyla üzerinize gelecegim.” diyerek gözdağı verdim.

Bu sözlerden ürken Imparator, Mustafa Çelebi’yi yalnız bıraktı.Şimdi sıra Timur’un yakıp yıktığı Anadolu şehirlerine gelmişti. Ilk iş olarak Bursa’da Yeşil Camii ve Yeşil Türbeyi yaptırdım.Sonra da muhteşem bır medrese ınşa ettirdim. Edirne’de de bir cami ile bir vakıf bedesten yaptırdım. Bu güzel eserlerin dünyada bir eşi daha yoktur.

Şimdi otuz iki yaşındayım ve sekiz yıldır bu tahtın bekçiliğini yapıyorum. Savaş ve isyanlarla geçen padişahlığım zamanında en güzel günlerimi âlim ve bilim adamları ile sohbet ederken geçirdim, Onlarla konuşur, yeni şeyler öğrenirim.

“Şiir söylemek ve dinlemekten çok hoşlanıyorum. Hat (güzel yazı) Ve süsleme işlerinde de çok iyi oldugum söyleniyor.

Sağlığım mı? İyi olmayan tek şey sanırım bu. Ağrı ve sancılarım dinmek bilmiyor.Doktorlar mı? Onlar dertlerime hâlâ bir çare bulamadılar.Çocuklarım mı? Murad, Mustafa, Mahmud, Ahmed ve Yusuf isminde dört oğlum ve yedi tane de güzeller güzeli kızım var. Hepsini çok seviyorum ama benden sonra büyük Oğlum Murad’ın tahta geçmesini vasiyet ettim. Allah onun da yardımcısı olsun.

Çelebi Mehmed Devrinde Neler Oldu?

  • 1413 / Çelebi Sultan Mehmed Osmanlı tahtına çıktı.
  • 1414 / Konya kuşatıldı.
  • 1415 / Ikinci Karaman seferi yapıldı. Adalar seferi düzenlendi.
  • 1416 / Osmanh-Venedik Deniz Savaşı yapıldı. Macaristan seferine çıkıldı.
  • 1418/ Samsun ve civan alındı.
  • 1419 / Bursa’da Yeşil Cami inşaatı bitti.
  • 1420/ Simavna Kadısıoğlu Bedrettin isyan etti. Şehzade Mustafa olayı başladı.
  • 1421 / Sultan Çelebi Mehmed vefat etti.

Kaynakça:Osmanlı Sultanları-Sevinç Kuşoğlu

Sultan Çelebi Mehmed Devri Toprakları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.