ALTIN 377,24
DOLAR 6,8185
EURO 7,5597
BIST 8,4084
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

ABRAHAM LİNCOLN

05.02.2019
527
A+
A-
ABRAHAM LİNCOLN

 

 

ABRAHAM LİNCOLN

16. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı

Doğumu: 12 Şubat 1809 Kentucky

Ölümü: 15 Nisan 1865 Washington D.C.

 

Abraham Lincoln, 12 Şubat 1809 yılında Kentucky Hodgenvilla yakınlarında Hardin kasabasında Thomas Lincoln ve Nancy Hanks çiftinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Sarah adında bir ablası olan Lİncoln’ün, Thomas Jr. adındaki erkek kardeşi henüz bebekken vefat etmiştir.

1808 yılında, Sinking Spring çiftliğini satın almış olan baba Lincoln, kısa bir zamanda borçları nedeniyle tüm malvarlığını yitirmiştir. Bu iflasın ardından 1816 yılında Abraham Lincoln 7 yaşındayken İndiana yakınlarında bulunan Spencer Country’e taşınmışlardır. Lİncoln ailesi köleliğe karşı bir bakış sergiledikleri için büyük kiliseden uzaklaştırılmıştır. Bu bakış içerisinde yetişen Lincoln, çocukluğundan itibaren köleliğe karşı duygular besledi ve hiçbir kiliseye dahil olmadı.

İki yıl sonra 1818’de annesi Nancy Lincoln bir çeşit süt hastalığına yakalanıp, genç yaşta hayata gözlerini yumdu. Annesinin ölümünün ardından babası Sarah Bush Johnston’la evlendi.  Sarah Johnston Lincoln’u her zaman okuması için teşvik etmiştir. Ancak dönemin maddi imkansızlıklarından dolayı Lincoln sadece 18 ay gibi kısa bir süre eğitim alabildi.

Lincoln 1831 yılında ailesinden ayrılarak New Salem köyüne, Sangamon nehri yakınlarına yerleşti. Burada kişisel eğitimine devam etmenin yanında Denton Offutt adında bir iş adamının yanında ticaretle alakalı bilgiler öğrenmeye başladı. Lincoln 1832’de henüz 23 yaşındayken siyasete aktif bir şekilde atılma kararı aldı ve İllionis Genel Meclisi’nin seferberliğiyle, bağımsızlık savaşı yanlısı Whig Parti üyeliğine seçildi. Bu hareketin oluşum amacı, Sangamon Nehri’ndeki gemi trafiğini kontrol altına almak ve civardaki yoksul bölgelerin gelişmesini ve zenginleşmesini sağlamaktı. Lincoln, Black Hawk War savaşı boyunca, Illionis milis kuvvetleri için kaptanlık yaptı. Meclisteki ve savaştaki faaliyetleriyle eyalet çapında bir popülarite kazandı. 1836 yılında New Salem’de şarküteri tarzında bir dükkan çalıştırmaya başladı. Bu süreçte, Sir William Blackstone’un ”Commentaries on the Laws of England” adlı kitabını okuduğunda hukuk’a merak salmaya başladı. Baro sınavına girip kazanan Lincoln, Illionis’ten Springfield’e taşınarak Stephen T. Logan adında bir avukatın yanında stajerlik yapmaya başladı. Kısa bir zaman içinde dürüstlüğü ve doğruluğu sayesinde tanınır hale geldi.

1834’teki ilk seçimleri kaybetmesinin ardından dört dönem boyunca, Illionis eyalet yasama meclisinde, Sangamon Whig temsilcisi olarak görev yaptı ve meclisteki Whig taraftarlarının liderliğine kadar yükseldi. 1837 yılında ilk defa köleliğe karşıt görüşlerini belirten bir protesto konuşması yaptı ve meclisin kötü bir siyaset anlayışıyla hareket ettiğini belirtti. Lincoln 1842 yılında Marry Tod ile evlendi. Bu evlilikten dört erkek çocuğu oldu (Robert Tod Lincoln, Edward Baker Lincoln, William Wallace Lincoln, Thomas Lincoln). 1847 yılında, Birleşik Devletler Temsilcile Meclisine seçildi. Lincoln 1848 ylında bir yasayla ilgili, ” savaşın gereksiz ve anayasaya aykırı bir şekilde Birleşik Devletler Başkanı tarafından başlatıldığı” söylemini içeren bir düzeltme metninin oylamasında, 81 Demokrata karşı yenilgiye uğrayan 82 Whig arasında yer aldı. Ardından mecliste yaptığı savaş karşıtı bir konuşmasında kullandığı ağır ifadelerle tüm gözleri üzerine çekti. Başkan Polk’un meclise gönderdiği barış anlatması üzerine, ülkede gerilim gittikçe tırmandı. Artık kimse Lincoln’un düşüncelerini önemsemiyordu. Bunun üzerine Lincoln bir sonraki seçimlerde adaylığını koymama kararını aldı.

1854 yılında kabul edilen Kansas-Nebraska Anlaşması’nın 1820 tarihli Missouri Uzlaşması’nı ortadan kaldırmasıyla birlikte Lincoln, politikaya geri döndü. 1856 yılında Whig, Free Soil, Liberty ve Democratic partilerinin eski savuncuları bir araya gelerek Republican Partisini kurdular. Lincoln’de bu sürecin içinde yer aldı. 1858’de Lincoln, Stephen A. Douglas’ın karşısında, senato seçimlerine adaylığını koydu. Bu seçim yarışında iki tarafında birbirleri aleyhine yaptığı karşılıklı konuşmalar, atışmalar tarihe geçti. Lincoln seçimi kaybetse de, kölelik ve savaş aleyhine sarf ettiği sözlerle kamuoyunun dikkatini çekti. Böylece 1860 seçimlerinde görüşlerini paylaşan kesimin desteğini aldı.

1860 yılında yapılan Birleşik Devletler başkanlık seçimlerinde çoğunluğu elde eden Abraham Lincoln, Amerika’nın 16. başkanı oldu. Washington’a gelen Lincoln’un ilk işi, öncelikle Güney eyaletleriyle uzlaşmaya çalışmak oldu. Ancak 12 Nisan 1861’de Güney eyaletlerinin oluşturduğu konfedere’nin milis kuvvetleri Fort Sumter’a saldırmaya başladı. Bu saldırının ardından Birleşik Devletleri tarihinin en önemli krizlerinden biri olan Amerikan İç Savaşı başladı. Savaş Lincoln için çok zorlu ve çetin geçiyordu, 75 bin gönüllü askere çağrıda bulunarak, birliğin bozulmaması için ayrılık yanlısı isyanın bastırılması ve özellikle güney eyaleterinin abluka altına alınmasını istedi. 22 Eylül 1862 tarihinde Abraham Lincoln, konfedere devletlere son bir çağrıda bulunarak yıl sonuna kadar tekrar birliğe dönmelerini istedi. Bu dönüşü sağlamak için de köleliği kaldırmaya yönelik bir bildiri olan ” Emancipation Proclamation’u yayınlayacağını açıkladı. Bu bildirgede tüm eyaletlerdeki köleler azat edilmiş sayılacak ve bu durum her eyaletin kendi içinde ayrıca karışıklık yaşamasona neden olacaktı.

Lincoln 4 Mart 1865 tarihinde ikisi dışında tüm eyaletlerde seçimleri kazanarak tekrar Birleşik Devletler Başkanı seçildi. Yeni başkanlık döneminin açılışında yaptığı ”Hiç kimseye kötülük, herkese iyilik” temasını vurgulayarak dile getirdi. 9 Nisan 1865’te General Robert E. Lee’nin konfedere eyaletler ordusunun Appomattox’ta kuşatılmasıyla, Güney teslim oldu ve savaş böylece sona erdi.

14 Nisan 1865’te Washington D.C.’deki Ford Tİyatrosu’nda sunulan ”Our American Cousin” adında bir temsile  katılan Lincoln, tanınmış bir aktör ve aşırı güneyli konfedere devletler casusu olan John Wilkes Booth tarafından başından vurularak öldürüldü.

Lincoln’ün Sözlerinden

 • Okulda hata yapmanın, hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona. (Oğlunun öğretmenine.)
 • Konuşup da aptallığınızı ortaya koyacağınıza, konuşmayın da hiç olmazsa herkesin şüphesi kalsın.
 • Gelecek senin notlarındır, geçmişse sınavın.
 • Geleceğin en iyi yanı, her günün  teker teker gelmesidir.
 • Geçmişini sadece özlemek istemiyorsan ayak izlerini kaybetmemelisin
 • Güç süreklidir; ama gücün kazandığı zaferlerin ömrü pek kısa olur.
 • Güçlüğe hemen hemen her insan dayanabilir, fakat onun karakterini sınamak istiyorsanız ona yetki verin.
 • Hatadan korkan bir insan hiçbir şey yapamaz.
 • Hayatta olduğum, olacağım her şeyi güzel anneme borçluyum.
 • Karakter ağaç ise, şan ve şeref o ağacın gölgesi gibidir; biz hep gölgeyi düşünürüz oysa gerçek olan ağacın kendisidir.
 • Ne kadar mutlu olmaya karar vermişseniz o kadar mutlu olursunuz.
 • Politikacılar halkın çıkarlarından farklı çıkarlara sahip olan insanlar topluluğudur.
 • Yarın geride kalan ömrümüzün ilk günüdür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.